Napisz notatkę na temat postępowania i postawy prometeusza
POTRZEBUJE TEGO NA JUTRO!. Oceń postępowanie Prometeusza poleca81% Język polski .. dokonaj oceny postępowania tej postaci w kontekście kary która ją spotakała.Prometeusz dzięki temu co uczynił stał się uosobieniem buntu, podejmowanego w odosobnieniu, z myślą o innych.. Duszę zaś dał mu z boskiego ognia, którego parę iskier ukradł z rydwanu boga Heliosa.Człowiek Prometeusza był o wiele słabszy od tytanów, był trzy razy niższy, jego ciało ledwo się trzymało na wątłych nogach, a kruche kości pękały pod choćby najmniejszym ciężarem.Paul Peter Rubens, Prometeusz skowany (1611-1612) Kim był Prometeusz?. Co dzień przylatywał orzeł i wyjadał mu wątrobę która cały czas odrastała.. Jedną częścią było mięso owinięte w skóry, a drugą kości owinięte w tłuszcz.. Język polski 2.. Opieka nad ludźmi: kradzież ognia,Portal i aplikacja edukacyjna gdzie szybko znajdziesz odpowiedzi i pomoc na zadania.. Wielki był gniew Zeusa.. Filmy 0.. Postać tytana symbolizuje miłość i poświęcenie dla ludzi, ofiarność w niesieniu im pomocy, bezinteresowną szlachetność.. Jest to postawa, którą charakteryzuje poświęcenie jednostki dla dobra większej ilości osób .. 1.Sprawdźmy, czy zapamiętałeś treść wczorajszego mitu.. Wykorzystaj podane związki frazeologiczne: gołębie serce, cichy bohater, czarna rozpacz, iść za głosem serca, stalowe nerwy,zachować zimną krew..

Napisz krótką notatkę na temat wojny w Afganistanie.

Traktował ludzi jak swoje dzieci, któe bardzo kochał.. Temat: W poszukiwaniu własnej Itaki.-Przeczytaj wiersz Leopolda Staffa "Odys" na str. 264 w podręczniku.Podajemy jak najwięcej informacji na temat głównych bohaterów - Orfeusza i Eurydyki.. Prometeusz był dobry, mądry, odważny i poświęcił się z miłości do ludzi.Na jego rozkaz przypięto Prometeusza do skał Kaukazu.. 2 kwietnia (czwartek) TEMAT: Czy Prometeusz zasłużył na karę, która go spotkała?. Tworzenie wypowiedzi.. Podaj co najmniej jeden argument na uzasadnienie swojego wyboru.. Inspiracje biblijne w literaturze 5.. Transpozycja wybranego mitu w sztuce 4.. Zgodnie z umową (między Zeusem a Prometeuszem) ludzie mają składać bogom tłuszcz i kości.Sporządź krótką notatkę na temat Cypriana Kamila Norwida 2012-01-25 16:34:22 Sporządź krótką notatkę 2015-03-07 13:40:22 Sporządź krótką notatkę zachęcającą do odwiedzenia miasta basenu morza śródziemnego.. napisz kilkuzdaniową wypowiedź o tym co bedziesz robiła i jak będziesz wyglądała w 2024roku 2014-12-08 19:59:05 "Potem kwiat puszcza i, co sama myśli,/Głośno i dzieciom, i sobie powtarza.. Problematyka moralna "Antygony" 2.. Słowniki 0.. Redagujemy plan wydarzeń, korzystając z karty pracy (przesłana na naszą grupę)..

Nie zapomnij uwzględnić w liście cech Prometeusza i motywów jego postępowania.

Różne sposoby nawiązania do antyku w literaturze polskiej 3.. Gdyby nie Prometeusz ludzie nic nie potrafiliby zrobić.Prometeusz- dobroczyńca ludzkości.. Mit o Prometeuszu mówi o początkach pierwszego człowieka według wierzeń greckich .Prometeusz był bardzo mądrym i zaradnym Tytanem i dlatego zawsze służył dobrą radą Zeusowi.. Pracę prześlij na adres: [email protected] masz czas do 28 kwietnia!. Tak jak mityczny stwórca człowieka, tak każda osoba, u której dostrzec można tę postawę poświęci swoje dobro dla dobra innych ludzi.Znajdź odpowiedź na Twoje pytanie o napisz kilkuzdaniową notatkę na temat postępowania i postawy Prometeusza Wykorzystaj wybrane związki frazeologiczne gołębie …Napisz kilkizdaniową notatke na temat postepowania i postawy Prometeusza.. Zeus wybrał gorszy wór z kośćmi, tłuszczem.. PLAN WYDARZEŃ.. Zeus zesłał na nich potop, ale nie wszyscy zginęli.. Dramat antyczny a dramat szekspirowski - próba porównania 7.. Są u nas wywiady, opinie i felietony.. Zadania 0.. Tragizm i tragedia, wyjaśnij pojęcia, podaj przykłady 6.. Prometeusz - nietypowa postać wśród herosów.. Samokształce-Tematy 1.. Według mitów greckich Prometeusz ulepił człowieka z gliny pomieszanej ze łzami.. Szkoła podstawowa Gimnazjum Liceum Studia.. Postawa prometejska wzięła swoją nazwę od mitologicznego bohatera Prometeusza..

Prace, ściągi i gotowce na studia.Napisz kilkuzdaniową wypowiedź na następujący temat: mrówka czy wół?

Ludzie pozbawieni przewodnika stawali się źli i występni.. Z mitologii greckiej dowiedzieć się możemy, że człowiek został stworzony przez Prometeusza.Materiałem, z którego powstało jego ciało, była glina wymieszana ze łzami, a jego dusza powstała z ognia, ukradzionego z rydwanu słońca.Prometeusz jest jedną z najwznioślejszych postaci w mitologii - bóg, który cierpiał przez miłość dla ludzi.. Ukarał okrutnie Prometeusza, przykuwając go do skały Kaukazu, gdzie orzeł wyjadał mu wątrobę, która ciągle odrastała.. Znajdziesz tu informacje z kraju i ze świata.. Ziemia zaczęła żyć na nowo i ludzie także.. Prometeusz jest wzorcem społecznika, który poświęca się dla ogółu./ Temat.. !Zadanie: napisz krótką notatkę o prometeuszu tytanie Rozwiązanie:prometesz był tytanem który stworzył człowieka aby pomóc mu w przetrwaniu na ziemi wykradł z olimpu dla nich ogień a gdy oszukał bogów składając ofiarę z tłuszczu i kości zeus skazał go na okropne cierpienie został przykłuty do kaukazu i sęp wyżerał mu wątrobe, która codzień odrastałaZeus wybrał swą część kusząc się na tłuszcz, dzięki temu mięso zostało dla ludzi.. Był więc dobroczyńcą ludzkości ale, także tym, który sprowadził na nią wielkie nieszczęście, zakłócił bowiem dotychczasowe formy jej istnienia.. Niby to wyróżnienie, ale o reszcie szkoda gadać..

Niektóre przekazy mitologiczne przypisują mu stworzenie człowieka, a inne mówią tylko o wielkiej miłości Prometeusza do ludzi.postępowania i postawy Prometeusza III.

Mówienie i pisanie opowiada o przeczytanym tekście - III.2.5* redaguje notatki - III.2.4* wyjaśnia powstanie człowieka według mitologii greckiej rozumie znaczenie wyrazu prometeizm odnosi do współczesności postawę Prometeusza 1 Rodowód człowie-Najbardziej grzejące rzeczy w polskim internecie, o których mówią Polacy.. Dopuszcza się kradzieży i oszukuje bogów by zapewnić ludziom możliwość przeżycia.Prometeusz, chcąc się zemścić na bogach zabił woła i podzielił go na części (za puszkę Pandory).. Bo na przykład, ile człowiek traci czasu na wejście do klasy i zejście na boisko.. "Prometeusz to symbol boga cierpiącego z miłości do ludzi.. Nie chciał by stało się im coś złego, dlatego był im nauczycielem, uczył jak polować i jak żyć by przeżyć.Zobacz 1 odpowiedź na zadanie: Wykorzystując mit o prometeuszu zinterpretuj obraz gustave'a Moreau "Prometeusz".. Epos i jego kontynuacja.Prometeusz jest dobroczyńcą ludzkości, poświęcił się dla dobra ludzi, ofiarował swoje życie, aby mogli bezpiecznie mieszkać na ziemi i cieszyć się swoją pracą.. Wybierz przedmiot .. Powstanie i rozwój tragedii greckiej 8.. Piszemy o wydarzeniach, polityce .redaguje własną opinię na temat dzieła sztuki i ją uzasadnia wyjaśnia powstanie człowieka wg mitologii greckiej rozumie znaczenie wyrazu prometeizm odnosi do współczesności postawę Prometeusza redaguje plan wydarzeń tworzy notatki słowne lub słowno-graficzne uzupełnia tekst notatki IV.. Taką postawę określamy nazwą: altruizm, a kogoś, kto ją przyjął - altruistą.. Prometeusz w imię tych wartości pokazuje, że można złamać pewne zasady.. Wkrótce, mimo iż ród ludzki nie zmieniał postępowania, nie pamiętał kary, Zeus przestał nękać ziemię.Praca na ocenę!-Napisz list do Zeusa z prośbą o uwolnienie Prometeusza.. Ulepił go z gliny, łez i tchnał w niego duszę.. Teksty 2.. 2012-10-13 12:55:06Stworzenie człowieka.. Wypracowania i ściągi dla liceum, szkoły podstawowej.. Szkoła.. Nasza przerwa jest krótsza niż tych z parteru.Wymień postać historyczną (lub żyjącą współcześnie osobę publiczną), której postępowanie uznajesz za wzór postawy obywatelskiej.. Zanim do nich przemówił, byli jak ślepcy i brodzili w mroku, nie wiedząc ani o sobie nic, ani o świecie otaczającym, były im obce budowy kamienne, strzelające ku słońcu, nie znali sztuki ciesielskiej.Jego postawa pokazuje, że są wartości, którym warto się poświęcić nie patrząc na możliwe kary..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt