Opisz i zinterpretuj wybrane dzieło malarskie
Tytuł(nazwa) i autor 2.. Nazwij dzieło sztuki autora i określ technikę wykonywania dzieła (obraz, rzeźba grafika, fotografia plakat, akwarela obraz olejny) 2.. Artysta chce przez swoje dzieło coś zakomunikować światu.Caspar David Friedrich (ur.5 września 1774 w Greifswaldzie, zm. 7 maja 1840 w Dreźnie) - niemiecki malarz, uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa romantycznego.. Scharakteryzuj sposób jej przedstawienia - weź pod uwagę kolor, światło, technikę malarską.. Głębia.. XX wieku - w Polsce rozwija się koloryzm.. Obraz ma kompozycję otwartą - odbiorca nie jest w stanie stwierdzić dokąd zmierzają uwiecznione na obrazie osoby.Analiza dzieła sztuki (obrazu, rzeźby) Dzieło sztuki jest wytworem artysty, posiadającym sens, wartość estetyczną i moralną (chociaż nie zawsze).. Wpływ cywilizacji na człowieka.. Jednym z twórców ikonologii ikonologii jest niemiecki historyk sztuki i eseista Erwin Panofsky.. W przypadku grafiki komputerowej wybór faktury zależy od wyobraźni artysty i przeznaczenia dzieła.Przedstaw postacie występujące na obrazie.. Obraz powstał „ku pokrzepieniu serc", albowiem w latach, gdy tworzył go Matejko tożsamość narodowa Polaków była .W tym świetle dzieło ukazuje człowieka jako istotę rozdartą między wewnętrznymi pragnieniami, żądaniami sfery cielesnej a nieuchronną śmiercią, rozkładem, przemijaniem..

... Zinterpretuj wybrane przykłady.

Dzieło przedstawia grupę ludzi, którzy zgromadzeni są na tratwie płynącej w stronę otwartego morza.. Możesz skorzystać z planu 1.. Opisz postacie i relacje pomiędzy nimi.. .• opisać obraz • opisać postacie przedstawione na obrazie • omówić kolorystykę dzieła • odnieść sytuację przedstawioną na obrazie do jego tytułu • omówić kompozycję dzieła • wypowiedzieć się na temat roli gry światła • omówić wybrany tekst kultury tematycznie zbliżony do dzieła Auguste'a Renoira 20.57.. Opisz przyrodę ukazaną na obrazie.. Wyślij e-mail.. Rozbierz obraz na (rysunek, zdjęcie) elementy pierwsze (plany) Wypisz, co widzisz na:-na 1 planie -na 2 planie-na dalszym planie-w tle, rogach 3.. Zinterpretuj ich ujęcie w wybranych tekstach literackich.. Lata 30.. Kompozycja jest o.Najsłynniejsze dzieła malarskie Leonarda da Vinci 21 maja 2019 Leonardo da Vinci „Ostatnia Wieczerza", ok. 1495-98, spoiwo temperowo-olejne na gipsowym gruncie, 460 × 880 cm, północna ściana refektarza klasztoru Santa Maria delle Grazie w Mediolanie.Dzieła sztuki inspirowane mitologią.Przeanalizuj wybrane dzieła.. W 1608 rozpoczął naukę u mało znanego malarza Fransa Lankvelta, potem prawdopodobnie studiował u Abrahama Janssensa.W l. 1616-1620 przebywał we Włoszech.Pracował w Rzymie, Pizie i zapewne na dworze Kosmy Medyceusza we Florencji.Przełomowym dziełem traktującym o piekle, opisującym hierarchię i strukturę podziemnego świata, był ukończony w 1321 roku średniowieczny poemat Dantego Alighieri, Boska komedia.Stworzona przez włoskiego poetę eschatologiczna wizja zaświatów - Raju, Czyśćca i Piekła - powstała w oparciu o motywy biblijne, szóstą pieśń Eneidy oraz szereg innych literackich utworów o .Wybór faktury dzieła zależy od użytego medium, w przypadku obrazów wykonywanych tradycyjnymi metodami wiąże się ona bezpośrednio z techniką malarską lub rysunkową, zastosowanym podłożem i środkami zabezpieczającymi obraz..

Jest to dzieło niewielkich rozmiarów 77 x 53 cm.

4.Zanim przystąpię do interpretacji dzieła Picassa, kilka słów poświęcę sprawom technicznym.. Określ relacje między detalem (gest, przedmiot, kształt) a tym, co ogólne (wymowa całości dzieła).. Dopełnieniem tej pesymistycznej wizji jest odseparowanie poszczególnych postaci - pojawiają się one w jednej kompozycji, lecz nie dostrzegają się wzajemnie.Zinterpretuj topos matki opłakującej dziecko na podstawie wybranych tekstów kultury .. Wskaż różnicę w sposobie ukazania ogrodu i ważki.. 2014-05-26 20:16:09 Jakie rzeźby inspirowane są Biblią /Jacy rzeźbiarze są zainspirowani Biblią ?. Omów zagadnienie, odwołując się do biografii i wybranych .. analizując wybrane dzieła literackie i inne (np. malarskie, rzeźbiarskie).. Dzieło przeciw konwencjom.. Z poszczególnych planów wybierz najważniejsze elementy i podkreśl je, by później .malarskie golizny w krzyżówce Panorama dnia 2020-07-30 ★ KICZ "dzieło" malarzyny ★★★ TWÓR: dzieło fantazji ★★★ OBRAZ: dzieło malarskie w krzyżówce Panorama dnia 2015-09-22 ★★★ UTWÓR: dzieło muzyczne lub literackie ★ WYKOP "dzieło" koparki ★★★ ZMOWA: dzieło spiskowców ★★★ FILTRY: dzieło Lindleya .Leonardo da Vinci „Mona Lisa" (1503-1506 r.) „Mona Lisa" to obraz olejny na topolowej desce.. Portrety „ poetów wyklętych"..

2009-04-26 18:38:47 Słynne dzieła malarskie wykonane ołówkiem lub farbami.

Blandyna Rosół-Niemirowska, polonistka i egzaminatorka mówi portalowi GazetaWroclawska.pl, co należało wziąć pod uwagę przy .Admin - 12-03-2018 Wykorzystanie światła w sztuce współczesnej.. Zinterpretuj tytuł dzieła.Wybrane dzieła Stanisława Wyspiańskiego.. Przedstaw najważniejsze elementy (przedmioty, obiekty) organizujące przestrzeń obrazu.. Na wybranych przykładach prześledź sposoby polemizowania z tradycją.. Pobierz gotowy schemat i zapoznaj się z przykładowymi opisami dzieł.„Tratwa meduzy" to obraz, który został namalowany przez Théodore Géricault w 1819 roku.. Przedstawia jego wizję określonego zjawiska, sytuacji, wydarzenia, nawet emocji.. Zwróć uwagę na ich wygląd, strój, miejsce w kompozycji dzieła.. Zanalizuj tło obrazu.1914 - powstanie dzieła Malewicza Czarny kwadrat na białym tle.. 2011-11-13 07:27:49Opisz wybrane dzieło.. Opisz wybrane dzieło sztuki, którego reprodukcja znajduje się w twoim podręczniku .. Rodzaj dzieła sztuki 3.. XX wieku - rozwój unizmu, opracowanego przez Władysława Strzemińskiego.. Literackie kreacje par małżeńskich.Jak trzeba było napisać wypracowanie z języka polskiego?. Lata 2000 - działalność współczesnego artysty Wilhelma SasnalaBadania nad analizą dzieła malarskiego Panofsky'ego..

Analizując wybrane przykłady, przedstaw funkcjonowanie motywu małżeństwa w literaturze.

Jest to o wiele bardziej fascynujące od przepisów na interpretację, ponieważ pięciu ludzi zobaczy pięć różnych rzeczy w wylanej na płótno .OPIS DZIEŁA SZTUKI 1.. We wstępie zawrzyjcie informacje ogólne, w rozwinięciu zagłębcie się w techniki malarskie, kolorystykę i całościową analizę dzieła, a zakończenie niech stanie się Waszą subiektywną oceną obrazu.Po pierwsze nie ma żadnej reguły na to, czy nasz tok rozumowania przy odbiorze dzieła malarskiego jest poprawny - każdy z nas jest indywidualnym człowiekiem i odbiera dzieło subiektywnie.. Cały obraz składa się z szeregu, nieraz nakładających się na siebie, figur geometrycznych, np. trójkątów, rombów.W tym wpisie znajdziesz wiadomości niezbędne do wykonania analizy formalnej dzieła malarskiego z każdego okresu - od malowideł prehistorycznych po malarstwo współczesne.. Zbadaj problem, odwołując się do wybranych przykładów literackich.. Powstał ok. 1503-1506 po powrocie artysty do Florencji.. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze i Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie.Podróżował na Rugię i w Karkonosze.Malował widoki zimowej lub jesiennej przyrody o cechach religijnych i .Prezentacja dzieła autor: Leonardo da Vinci tytuł: „Mona Lisa" rok (wiek) powstania: ok. 1503-1506 r. technika: olej, deska wymiary: 97 cm x 53 cm miejsce przechowywania: Paryż - Luwr Analiza formy Na pierwszym planie widać postać kobiety w swobodnej pozie do połowy postaci, w sile wieku, ledwie widoczny, błąkający się uśmiech na twarzy, niezbyt urodziwa .Theodoor Rombouts (ur. 2 lipca 1597 w Antwerpii, zm. 14 września 1637 tamże) - flamandzki malarz okresu baroku, caravaggionista.. Lata 20.. Otóż "Guernica" została namalowana techniką olejną na płótnie o wymiarach 349,3 x 776,6 cm.. Opisz pierwszy plan, drugi plan i dalszy plan.. Światło było obecne w sztuce od początku jej historii.. Obecnie można je oglądać w Luwrze.Dzieło przedstawia portret tajemniczej madonny.. Znaczenie motywów marionetek, manekinów, lalek.. Miało ono na celu tworzenie przestrzeni i klimatu obrazu, lecz także potęgowanie efektu i oddziaływania na widza.Opisz i oceń różne modele życia rodzinnego ukazane w wybranych utworach literackich.. Projekt dekoracji malarskiej do .Dzieło malarskie Jana Matejki przedstawia punkt zwrotny w zmaganiach wojennych wojsk polskich i litewskich z zakonem krzyżackim, które miały miejsce 15 lipca 1410 roku na polach Grunwaldu, Stębarku i Łodwigowa..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt