Opisz niewidomą dziewczynkę z katarynki
A) Dziewczynka straciła wzrok z powodu choroby(w wieku 6 lat zachorowała na gorączkę i przez 2 tygodnie była nieprzytomna a potem opadła z sił i tylko leżała).Po pierwsze, granie na niej wzbudza radość w dziewczynce.. OGÓLNY CEL LEKCJI: wpływ katarynki na życie dziewczynki w noweli Bolesława Prusa „Katarynka" CELE OPERACYJNE, UCZEŃ: - doskonali umiejętność wypowiadania się pełnym zdaniem na zadany temat, - pracuje z dziełem literackim, opowiada historię bohaterki, - na podstawie teksu charakteryzuje niewidomą dziewczynkę, - umie .Tomasz oprócz tego, że płacił za leczenie dziewczynki, to również chodził z nią do okulistów.. Jednakże Pan Tomasz nakazał mu, by w zamian za stosowną opłatę, każdego dnia wpuszczał na podwórze katarynkę.. Dziewczynka - to niewidoma ośmiolatka, która wraz z matką i jej przyjaciółką, zamieszkiwała w mieszkaniu na wprost okna gabinetu pana Tomasza.. Z ludźmi rozmawiał na różne tematy.. Było to dziecko z ciemnymi włosami i ładną twarzyczką, ale blade i jakieś nieruchawe.. Dziewczynka zwykle siedziała przy oknie.. Treść została zweryfikowana i sprawdzona.. Postaci epizodyczne: matka dziewczynki, jej współlokatorka, lokaj, stróż, kataryniarz.Katarynka Na ulicy Miodowe co dzień około południa można było spotkać egomościa¹ w pewnym wieku, który chodził z placu Krasińskich ku ulicy Senatorskie ..

Pewnego dnia mecenas usłyszał dźwięki katarynki na podwórzu obok.

Ciężką pracą zarabiała na utrzymanie domu.. Robił to, ponieważ jej matka wraz z drugą lokatorką czasem nawet całymi dniami szyła ubrania aby móc kupić jedzenie dla siebie i pociechy.. Zmiany też zachodzą w Panu Tomaszu.. ;] Mam do was prośbę ;] Na jutro mam przygotować charakterystykę Pana Tomasza z Katarynki B.Prusa a kompletnie nie mam czasu jej napisać dlatego chciałabym aby ktoś z was napisał albo skopiował z jakiegoś źródła oto tą charakterystykę.Niewidoma dziewczynka: ośmioletnia sąsiadka pana Tomasza, cicha, smutna, samotna, jedynym jej zajęciem było siedzenie przy oknie i zabawa lalką, z zachwytem słucha katarynki.. Latem nosił on wy-Stró kwintne, ciemnogranatowe palto, popielate spodnie od pierwszorzędnego krawca, buty połysku ące ak zwierciadła — i — nieco wyszarzany cylinder².Pan Tomasz już miał zamiar nakrzyczeć na kataryniarza, gdy nagle ujrzał niewidomą dziewczynkę.. Zmieniło to się jednak, gdy do kamienicy pana Tomasz przybyła niewidoma dziewczynka.. Bardzo kochała swoją niewidomą córeczkę.Bolesław Prus - Katarynka - Dalsze losy niewidomej dziewczynki - Opowiadanie Dominika Grabowska 20 sierpnia, 2013 język polski , Szkoła podstawowa 1 Comment Pewnego dnia pan Tomasz wybiegł ze swego gabinetu z listą najlepszych okulistów.Temat: Rola katarynki w życiu niewidomej dziewczynki..

Bez niej nie byłoby całego zamieszania.charakterystyka pana tomasza z katarynki!!

katarynka; opowiadanie; dziewczynka; narracja; zadanie dodane 27 marca 2011 w Język polski przez użytkownika niezalogowany [Szkoła podstawowa]Niewidoma dziewczynka z Katarynki jej dalsze losy.. Czasami dziewczynka za pomocą dwu drutów wiązała pasek z bawełnianych nici.. Pan Tomasz zauważył jak wielką radość sprawiają dziecku dźwięki płynące z tego instrumentu.Dziewczynka, bohaterka „Katarynki", jest niewidoma.. Wpadł w wielką złość.. Po raz pierwszy pan Tomasz ujrzał ją szczęśliwą.. Po jakimś czasie, pan Tomasz spostrzegł, iż dziewczynka jest niewidoma.. Niewielu bohaterów - pan Tomasz, dziewczynka, jej mama, lokaj.. Mieszkała z matką i starszą panią w wynajmowanym lokalu.Niewidoma dziewczynka - ośmioletnia sąsiadka pana Tomasza.. Niewidome dziecko po raz pierwszy od dłuższego czasu odczuwa czystą radość.. W wieku 6 lat na skutek tajemniczej choroby utraciła wzrok, co wcale nie odebrało jej radości życia.Historia niewidomej dziewczynki z noweli katarynka .. Wprowadza się do mieszkania naprzeciwko kamienicy pana Tomasza, gdzie mieszka razem ze swoją matką i jej przyjaciółką.. Różni się od swoich kolegów i koleżanek.. Ważny przedmiot - katarynka.. Ma ciemną włosy i ładną twarz, ale nie może pogodzić się ze swoim kalectwem.Zobacz 2 odpowiedzi na zadanie: 3 pytania do lektury ,,Katarynka'' 1,2,3,4..

Jest niewidomą ośmiolatką, która mieszka z matką w mieszkaniu na wprost gabinetu pana Tomasza.

, Na jakiej ulicy mieszkał główny bohater?, W jaki sposób pan Tomasz .. Dziewczynka tańczyła po pokoju i klaskała!. Jak sie czuła niewidoma dziewczynka kiedy straciła wzrok.. Przyprowadzony przez służbę Tomasza lokaj spodziewał się kary za niedopilnowanie obowiązków.. Zaczął nawet płacić stróżowi, aby codziennie sprowadzał kataryniarzy, specjalnie dla dziewczynki.. Można go nazwać altruistą; poświęcił się dla dziecka, kierował się jego dobrem, nie zważając na .Zawsze był bardzo rozmowny.. Co robiła dziewczynka, gdy usłyszała katarynkę?. Ciąg dalszy Katarynki.. I to już wszyscy najważniejsi.. napisz opowiadanie odtworcze w narracji pierwszoosobowej -1 głos.. Zgodnie z misją, Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne i sprawdzone treści edukacyjne.Niewidoma dziewczynka tańczyła, cieszyła się muzyką.. Niewidoma sąsiadka bohatera cieszyła się, że ma szansę znów widzieć.Bolesław Prus - Katarynka - Charakterystyka dziewczynki Dominika Grabowska 19 sierpnia, 2013 język polski , Szkoła podstawowa 1 Comment Dziewczynka, która występuje w noweli Bolesława Prusa Katarynka miała 8 lat..

Początkowo, dźwięk katarynki zamienia spokojnego człowieka w furiata, który gotów jest walczyć ze sprawcą niewinnego żartu.Istotnie, dziewczynka była niewidomą od dwu lat.

Razem z matką i jej koleżanką od niedawna zajmuje lokal dla niezamożny najemców, mieszczący się na wprost okien pana Tomasza.. Zbulwersował się, ponieważ musiał rozwiązać pewną poplątaną sprawę odnośnie do pracy.Postać małej, ośmioletniej dziewczynki w noweli „Katarynka" ma znaczący wpływ na zmianę zachowania głównego bohatera.. Dziewczynka wraz z matką i jej przyjaciółką są sąsiadkami pana Tomasza.. 7,844 wizyt.. W jednej chwili serce mu się skruszyło i zrobiło mu się żal dziewczynki.Dziewczynka jest jedną z głównych postaci "Katarynki".. Przez kilka tygodni dziecko było nieprzytomne - kiedy odzyskała przytomność, okazało się, że nie widzi.Charakterystyka dziewczynki ostatnidzwonek.pl, opracowanie i streszczenie.. Niekiedy bawiła się lalką, którą ubierała i rozbierała powoli, jakby z trudnością.Niewidoma dziewczynka ma około ośmiu lat, ciemne włosy i ładną twarz.. Poświęcała dziecku tyle czasu, ile tylko mogła.. Wzrok straciła w wieku sześciu lat w wyniku choroby, określonej przez autora jako: „jakaś gorączka".. Ich mieszkanie widoczne jest z okien gabinetu adwokata.Historia niewidomej dziewczynki z noweli katarynka .. Sam zaś postanowił udać się do kilku okulistów i zająć .Charakterystyka pana Tomasza z "Katarynki" poleca 76 % .. że chciał sprawić przyjemność i umilić życie niewidomej dziewczynce.. Mama dziewczynki zajmuje się szyciem, natomiast druga kobieta jest pończoszniczką.. Szczęśliwe zakończenie noweli Katarynka.. Innych wątków nie ma.. Pojono ją winem i bulionami, więc stopniowo przychodziła do siebie.Do posiadłości obok wprowadziły się dwie panie z małą, może ośmioletnią dziewczynką.. W szóstym roku życia zachorowała na jakąś gorączkę; przez kilka tygodni była nieprzytomna, a następnie tak opadła z sil, że leżała jak martwa, nie poruszając się i nic nie mówiąc..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt