Napisz opowiadanie twórcze na podstawie mitu o prometeuszu
Duszę ludzką ukształtował z niebiańskiego ognia.. (podręcznik, str. 269 - 270) Proszę przeczytać tekst w podręczniku (str. 269 - 270), a następnie wykonać ćwiczenia 1, 3/271 (ćwiczenie 3 - proszę wykonać do 30.04.2020 r. i wysłać do sprawdzenia).Motyw mitu o Prometeuszu był podejmowany już we wczesnym antyku.. Gdy grał na lutni i harfie, wszystko wkoło niego mu wtórowało: drzewa, ptaki, zwierzęta.. Bohater gry bedzie musial — tak jak w micie — wykonaé dwanaŠcie prac.. Określ czas i miejsce akcji.Jednak jeden z braci Prometeusza - Epimeteusz (nie był on mądry) zakochał się w kobiecie, a nie daleko później ją poślubił.. Gdy Prometeusz się o tym dowiedział postanowił zemścić się na bogach.Opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowiešci przedstawia przygody bohaterów .. Prometeusz, Tezeusz, Ariadna, Persefona, Demeter Wyobraž sobie, Že masz przygotowaé scenariusz gry komputerowej na podstawie przygód Heraklesa.. Szczególnie jego słabość widoczna się stawała się w konfrontacji z otaczającą go przyrodą.2.. Stworzony przezeń człowiek jest słaby i bezbronny, nie potrafi sam zadbać o .Prometeusz był tytanem, twórcą rodu ludzkiego - ulepił on człowieka z gliny pomieszanej z łzami a dusze dał mu z ognia niebieskiego, którego parę iskier ukradł z rydwanu słońca.. Napisz inne zakończenie mitu.. Prometeusz był jednym z tytanów..

Przeczytaj wzorcowe opowiadanie twórcze na podstawie mitu - str. 270.

W II wieku n.e. motyw podjęty został przez Lukiana w dialogu pt.: Prometeusz albo Kaukaz, a także w innych dziełach - O ofiarach, Zeus wzięty na spytki, Bogowie miłości.Temat: Jak napisać opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowieści.. Opowiadanie napisz w zeszycie i wyślij zdjęcie do sprawdzenia do poniedziałku do godz.18.00.. Może się w nim znaleźć fikcja literacka, ale nie może ona całkowicie wypaczać sensu pierwowzoru.. Pamiętaj o budowie opowiadania oraz o limicie słów (minimum 100).. Temat 1.. Moja notatka Podręcznik, s. 269-271 1 • mit • przypowieść 2 Rozwiń wstępy opowiadań: wprowadź miejsce i czas zdarzeń oraz zbuduj nastrój.. Człowiek ten był słaby i bezbronny wobec potęgi przyrody, której nie rozumiał.. b) Wymyśl inne, zaskakujące zakończenie mitu o Prometeuszu.. Wspólne omawianie - analiza budowy i wzoru - s. 269 - 270.. Opowiadanie napisz w zeszycie i wyślij zdjęcie do sprawdzenia do poniedziałku do godz.18.00.. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce .. tematu o charakterze twórczym (np. opowiadanie twórcze) oraz b) tematu o charakterze argumentacyjnym (np .Napisz opowiadanie twórcze na podstawie mitu, w którym przedstawisz dalsze losy pary bohaterów..

Temat: Jak napisać opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowieści?-Cechy opowiadania juz znasz.

- zagadki.. Człowiek Prometeusza był podobny do wizerunku bogów, ale słaby i bezradny.Prometeusz- jeden z tytanów ulepił człowieka z gliny, a glina ta pomieszana była ze łzami.. Proszę wybrać jeden temat.. Napisz opowiadanie twórcze, w którym przedstawisz nową wersję tego mitu.Na ziemi zapanowały susze i klęski przyrody, pola nie dawały plonów, rośliny umierały.. Bohaterowie bardzo się kochali i byli szczęścili.Na Stoku 49, 80-874 Gdańsk.. Prometeusz wykradł bogom Olimpu ogień i nauczył człowieka używania go.Prometeusz stworzył człowieka.. To nawiązanie może polegać na przedstawieniu dalszego ciągu przygód z udziałem znanych bohaterów lub napisaniu nowej wersji baśni lub legendy.Orfeusz był pięknym i młodym królem Tracji.. Ćwiczenia - do wyboru.. Ulepił człowieka z gliny pomieszanej ze łzami.. a) Wymyśl zabawne zakończenie mitu o Syzyfie.. Przeczytaj wzorcowe opowiadanie twórcze na podstawie mitu - str. 270.. Stosuje się je np. w przypadku gdy chcemy ukazać dalsze losy bohatera.. Wyobraź sobie, że Prometeusz zdobył ogień w inny sposób niż ten, który poznałeś/poznałaś.. Ćwiczenia - do wyboru.. Człowiek stworzony przez Prometeusza był niezwykle słaby i bezbronny.. Jest to właściwie pierwsze, co poznajemy wchodząc do szkoły podstawowej i coś, co będzie się za nami ciągnąć przez osiem lat podstawówki (bądź śledziło nas tam przez 6 lat, a następnie czyhało na nas w gimnazjum).Temat: Jak napisać opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowieści?.

Opowiadanie twórcze na podstawie własnych przeżyćJAK NAPISAĆ OPOWIADANIE TWÓRCZE?

Jak potoczyłyby się losy Syzyfa, gdyby zrozumiał, że popełnił błąd,Napisz współczesną wersję mitu o Tezeuszu i Ariadnie.. W każdym numerze omawiamy inną formę wypowiedzi wymaganą do egzaminu gimnazjalisty lub sprawdzianu ósmoklasisty.Napisz opowiadanie twórcze na podstawie mitu, w którym przedstawisz dalsze losy pary bohaterów.. Państwo Kowalscy mieli dwóch synów.. Traktował ludzi jak swoje dzieci, które bardzo kochał.. Ale przez zjedzenie granatu, Persefona musiała na część roku wracać do męża.2.. Jego żoną była równie urodziwa Eurydyka - nimfa drzewna hamadriada.. Nie chciał, aby stało się im coś złego, dlatego był im nauczycielem, uczył jak polować i jak żyć, by przeżyć.. Następnie zapoznajcie się z treścią i konstrukcją wzorcowego opowiadania twórczego s. 270.Ważne: na wykonanie testu masz czas do godz. 15.00, ponieważ muszę sprawdzić i wprowadzić wyniki na platformę.. Wtedy z puszki wydostały się wszystkie choroby, nieszczęścia, żale itp. b) Wymyśl inne, zaskakujące zakończenie mitu o Prometeuszu.TEMAT: Jak napisać opowiadanie twórcze na podstawie mitu - ćwiczenia.. Napisz opowiadanie twórcze, w którym przedstawisz nową wersję tego mitu.Lekcja do podręcznika "Nowe słowa na start"Opowiadanie twórcze na podstawie lektury, filmu itp. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 słów..

Przeanalizujcie informacje o komponowaniu opowiadania na podstawie mitu lub przypowieści s. 269.

Wymyśl inne (nowe) wersje znanych mitów.. Znajdujemy go w tragedii Ajschylosa pt.: Prometeusz skowany (Prometeusz w okowach).. Opowiadanie Jest to forma wypowiedzi, którą zna każdy.. Pandora namówiła swojego męża do otworzenia puszki.. Kiedy wreszcie Zeus odnalazł Demeter, rozkazał Hadesowi zwrócić Persefonę jej matce.. Napisz inne zakończenie mitu.. c) Tezeusz zostawił śpiącą Ariadnę na wyspie Naksos.Prometeusz jako patron ludzkości - charakterystyka postaci Prometeusz to główna postać antropogenicznego mitu, opowiadającego o stworzeniu człowieka.. Ćwiczenia - do wyboru: - Wymyśl zabawne zakończenie mitu o Syzyfie.-Wymyśl inne, zaskakujące zakończenie mitu o Prometeuszu.Zadanie domowe: - Wybierz jeden z poniższych tematów i napisz opowiadanie twórcze.. Znajdź odpowiedź na Twoje pytanie o opowiadanie twórcze na podstawie mitu o Prometeuszu .. Znajdziesz tu dwie przykładowe wypowiedzi twórcze na sprawdzian ósmoklasisty z języka polskiego, zamieszczone w informatorze o sprawdzianie ósmoklasisty z języka polskiego.Na podstawie wybranej przypowieści biblijnej ułóż opowiadanie osadzone we współczesnych realiach Studia w wielkim mieście - na podstawie przypowieści o synu marnotrawnym.. Pewnego razu zaproponował Zeusowi, by dać ludziom ogień, ten zaś propozycję stanowczo odrzucił, w obawie .Temat: Piszemy opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowieści Wybierz jeden z podanych tematów.. Mieszkali w niewielkim miasteczku i prowadzili mały sklepik.Język polski Klasa VI maj Temat: Jan napisać opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowieści?. Duszę zaś zrobił z ognia niebiańskiego, który wykradł z rydwanu słońca.. ☺Na dzisiejszej lekcji: dowiesz się, jak napisać opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przy- powieści, przypomnisz sobie treść mitu o Heraklesie i przygotujesz scenariusz gry komputerowej według własnego pomysłu,.Więcej wskazówek i podpowiedzi, jak napisać opowiadanie twórcze, znajdziesz w VICTORZE 5/2019.. a) Wymyśl zabawne zakończenie mitu o Syzyfie.. Poniższa prezentacja służy przypomnieniu, co to jest opowiadanie.Opowiadanie twórcze na podstawie baśni lub legendy to forma wypowiedzi, w której należy się odwołać do utworu wskazanego w temacie wypracowania.. Proszę wybrać jeden temat.. Ogień natomiast skradziony został z iskier z rydwanu słońca.. Wyobraź sobie, że Prometeusz zdobył ogień w inny sposób niż ten, który poznałeś/poznałaś.. Nową istotę kreuje tytan poprzez zmieszanie gliny z łzami, duszę natomiast tworzy z niebieskiego ognia.. Napisz plan wydarzeń ukazanych w "Dziadach" cz.II.. TEST JUŻ ODBYŁ SIĘ ..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt